מכשיר נגד נחירות ודום נשימה

הדרך למנוע דום נשימה ונחירות

נחירות היא תופעה שכיחה בקרב אנשים רבים המשפיעה רבות על איכות החיים שלהם. מדובר בתופעה המאפיינת בעיקר גברים, אולם עם עליית הגיל, גם נשים עשויות לסבול מהתופעה. הנחירות עלולות להעיד גם על קיומה של בעיה נוספת שהיא – דום נשימה בזמן שינה – מצב שבו דרכי האוויר העליונות נאטמות, בעקבות זה רמת החמצן בדם תרד וכך תיווצר פגיעה באיכות השינה והפרשה של הורמוני סטרס.

במקרים בהם אדם נוחר אחת לכמה זמן ולא באופן תדיר, לא קיים צורך בטיפול מיידי ובהול, אך מי שסובל מהתופעה באופן עקבי ובכל לילה, היעדר טיפול עלול לפגום רבות באיכות השינה שלו ושל כל מי שישן בסמוך אליו וגם לסכן את בריאותו הכללית. לצורך טיפול בתופעה יש להיעזר בגורם רפואי שיאבחן את הסיבה המדויקת לבעיית הנחירות ויסייע למטופל לשיפור איכות השינה שלו ובהפחתה בתחלואה הנלווית לתופעת הנחירות.

מה זה בדיוק נחירות?

נחירות הן קול רם שמגיע מאזור הלוע והאף של האדם הנוחר וזאת כתוצאה מרעד של הרקמות הרכות בדרכי הנשימה העליונות בזמן שינה. לרוב הנחירות ישמעו בזמן של שאיפת אוויר, אולם לעיתים גם נשיפה (הוצאה של אוויר) מלוּוה בנחירות. כמעט כל אחד עלול לסבול בחייו מתופעת נחירות אך יש אנשים שהתופעה אצלם מופיע מדי לילה.

סיבות שונות לנחירות ודום נשימה

אבחון מדוקדק של הבעיה יעזור להבין מה השיטה והטיפול המיועד עבור כל אדם שסובל מנחירות ודום נשימה. הנחירה תתחיל בדרך כלל בזמן שיש חסימה פיזית למעבר של אוויר, הפרעות בזרימה של האוויר לרוב נובעות משילוב של כמה גורמים, להלן:

  1. חסימה בדרכי הנשימה של האף – יש מי שנוחר רק בעונה מסוימת בה הוא סובל מאף סתום, דלקת סינוסים, נזלת כרונית, תת־ פעילות של בלוטת התריס ומאלרגיה עונתית. גם פוליפ באזור האף או עיוות של עצם האף יכולים לגרום לחסימה של אוויר.
  2. טונוס שרירים נמוך באזור הלוע והלשון – עם השנים שרירי הגרון והלשון יכולים לצנוח ולהפוך לרפויים יותר, תופעה זו תגרום לנפילה שתחסום את דרכי הנשימה. כמו כן, רפיון וחולשה של שרירי הגרון יכולים גם לנבוע מצריכה של משקאות אלכוהוליים או משימוש במשככי כאבים וגם הזדקנות שתגרום לרפיון טבעי של הגוף.
  3. רקמת גרון כבדה – משקל יתר או השמנה יכולים גם הם להוות גורם מפריע לדרכי האוויר. רקמת הגרון הופכת להיות הרבה יותר כבדה כשיש הכבדה במשקל הגוף.
  4. שקדים מוגדלים – בעיה שתופיע בעיקר בקרב ילדים, שקדים מוגדלים או פוליפ, שגורמים לנחירות. את הבעיה יש לפתור על ידי פעולה כירורגית אצל רופא מומחה אף אוזן גרון.
  5. חך או ענבל ארוכים – חך רך או ענבל שהוא ארוך מדי יכולים לגרום לרעד והצרה של פתחי האף שמאפשרים לאוויר לחדור. כאשר מבנים אלה רועדים, כך גם דרכי הנשימה ייחסמו ויגרמו לנחירות בזמן שינה. טיפול בנחירות במקרים הללו מתמקד בעיקר באזור הענבל והחך.

אילו סיכונים בריאותיים קשורים לנחירות?

כל מי שנוהג לנחור בלילה ולחוות דום נשימה חסימתי נמצא למעשה בסיכון, מה שיכול לגרום למספר בעיות כמו:

  1. יקיצות מרובות – הפרעות נשימה במהלך השינה גורמות ליקיצות רבות. הפרעות שיכולות להימשך מספר שניות שמלוות בתחושת של מחנק. יקיצות רבות במהלך הלילה ישבשו את כל הרגלי השינה ויגרמו לשעות שינה קלילות ולא עמוקות ותחושת עייפות כרונית עלולה ללוות את האדם הנוחר לאורך כל היום.
  2. בעיות בריאותיות קשות – שינה עמוסה ביקיצות ובדום נשימתי יגרמו גם לעומס על הלב. סבל ממושך מדום נשימה עלול לגרום לבעיות בלחץ הדם, כאבי ראש ומחלות לב.
  3. הפרעות קשב וריכוז – בעיות הנגרמות בשל היעדר שינה בלילה, יכולות להשפיע על כל מהלך היום ולגרום לתחושות של מתח, עצבנות יתר, חרדה וחוסר ריכוז בכל פעולה שהאדם יעשה במהלך היום.
  4. נהיגה לא בטיחותית – שנת לילה מרובה ביקיצות יכולה להפריע קשות למהלך היום בו נחווה נמנומים קלים, גם בזמן נהיגה, מה שמסכן אותנו ואת הסביבה שלנו.

הפתרון – מכשיר למניעת נחירות

יש מגוון של פתרונות לבעיה כמו ניתוח דנטלי או מסכה ומדחס שיכולים לסייע לשינה רציפה, כמו כן מומלץ להוריד במשקל כשמדובר באנשים עם שומן יתר וגם להימנע מעישון ושתיית משקאות אלכוהוליים, לרבות בשעות לפני השינה. אך אחד הפתרונות היעילים והחדשניים לתופעת הנחירות כיום הוא – סד לילה. סד לילה הוא התקן דנטלי שאותו דוגם רופא שיניים מומחה והוא מולבש על הלסת מדי לילה. מדובר בהתקן שמתרגלים אליו במהרה ואין לו כמעט כל תופעות לוואי, זאת לעומת כל הטיפולים האחרים המיועדים לטיפול בתופעת הנחירות.

סד הלילה מזכיר במראה שלו את פלטת השיניים המיועדת ליישור שיניים. שינה באמצעותו תאפשר לכם להותיר את מעברי האוויר בפה פעורים וכך תשנו שינה נטולת נחירות ובהיעדר הפסקות נשימה. השימוש במכשיר נגד נחירות ודום נשימה שמוצע כיום אינו מלווה בשום כאב ולא מהווה כל הפרעה במהלך השינה.

כיצד מתחילים בטיפול?

לפני הכל יש לזהות את הבעיה שהופכת את לילותיכם ללא שקטים על ידי טיפול רפואי שיכול לסייע. במידת הצורך בקשו הפנייה למעבדת שינה לפנות גם למעבדת שינה שה תיבחן השינה שלכם והגורם לבעיה. עם התוצאות של מעבדת השינה תוכלו לפנות לרופא שיניים מומחה בתחום הפרעות השינה הקשורות לפה שיאבחן את המענה של סד לילה. כל סד לילה יש להתאים בצורה אישית תוך הטבעה של מבנה הפה על גבי חומר רך. רק כך יהיה ניתן לעצב למטופל סד לילה מדויק שיתלבש על הלסת הספציפית שלו. יש כמה דגמים של סדי לילה, את הדגם עבורכם יבחר הרופא שיניים בהתאם למבנה הפה והלסת שלכם.

איך הסד ימנע את הנחירות?

אז איך זה עובד בעצם? הסד שמונח על השיניים והלסת מצליח למעשה לקדם בכמה מילימטרים את הלסת התחתונה ולמשוך את הלשון קדימה, השינוי הזעיר הזה הוא מה שימנע מהשריר לקרוס על הלוע וכך החסימה של מעברי האוויר תמנע. עוד נדגיש, שהשימוש בסד הוא רק בזמן שהמטופל ישן, אין כל צורך להרכיב אותו בזמן ערות. ההתקן הוכח בהצלחה גבוהה כמענה מוביל בקרב כל מי שסובל מנחירות ודום נשימה בשינה – הוא מונע נחירות בלי צורך בתרופות או פעילות כירורגית, התוצאה מורגשת מיד, כבר בלילה הראשון בו שמים את ההתקן. הוא בטיחותי לשימוש ובעלות נמוכה ביחס לפתרונות אחרים.

למי מתאים המכשיר?

הסד אמור לסייע לכל אדם מעל גיל 18 שסובל מנחירות ודום נשימה, אולם יש כמה תנאים בשימוש במכשיר זה – הראשון הוא הצורך בכמות של שישה עד עשרה שיניים בריאות בכל לסת, זאת על מנת שהסד יצליח להיות יציב ולאחוז חזק בלסת. התנאי השני הוא, בדיקה מקצועית אצל רופא השיניים שישלול בעיות אחרות שיכולות להשפיע על הלסת בזמן שהסד מולבש בפה ומסייע לבעיית הנחירות. המלצה נוספת היא בדיקה אצל רופא כללי, כל עוד מדובר במטופלים רגישים.

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

עוד מהתחום