האם נחירות זה תורשתי

לצערנו התשובה אינה חד משמעית לכן או לכן. הגישה הרפואית הרווחת כיום היא, שנחירות מתרחשות מכמה סיבות ולעיתים אף משילוב של סיבות יחדיו, כאשר חלק מהסיבות הללו הן בעלות מאפיין תורשתי.

בכדי להבין יותר את הקשר בין נחירות לתורשה, נבחן חלק מהסיבות ואת הרכיב התורשתי שבהם וגם נבין למה מבוגרים נוחרים יותר מצעירים ומה עושים עם דום נשימה בשינה?

סיבות מובילות לנחירות

משקל- עודף משקל מהווה את אחת הסיבות המרכזיות לנחירות. עודפי שומן מצרים בצורה משמעותית את דרכי הנשימה העליונות (מכיוון שהתווספו לשם עוד תאי שומן), ההיצרות מובילה לקושי בכניסה והוצאה של אוויר כאשר השרירים רפויים.  

מבנה לסת וגרון ואף- תורשה מעבירה גם חלק ממבני הגוף והשלד, כך שבמידה מסוימת, מי שירש מבנה לסת ורכיבים אחרים, דומה לזה של הורה הסובל מנחירות, ייתכן וייפתח קושי סביב נחירות.

אין ממצאים חד משמעיים בעניין, אך בכל מקרה גם אם “ירשתם” את הנחירות זו לא גזרה משמיים ואפשר לטפל בזה, עבורכם וגם עבור מי מההורים הסובל מנחירות.

למה מבוגרים נוחרים?

תהליך ההזדקנות הוא תהליך הכולל היחלשות שרירים חיצוניים ופנימיים בגוף, השמנה והיווצרות של בעיות רפואיות מסוימות המאפיינות גילאים מבוגרים. לתהליכים אלו, השכיחים יותר בקרב אנשים מבוגרים, יש השפעה ישירה ועקיפה על היווצרות של נחירות.

נחירות = דום נשימה?

דום נשימה בלילה הוא מצב שבו האוויר המגיע לריאות נחסם לכמה שניות, בעקבות כך המוח מזהה חוסר נשימה ומשדר הוראה בעניין הגורמת לבן אדם להתעורר ולנשום. בקרב הסובלים מהתופעה, נמצא כי התופעה יכולה להתרחש עשרות פעמים במהלך לילה אחד.

חשוב להסביר כי, לא כל מי שנוחר סובל מדום נשימה, אך כל מי שסובל מדום שינה מתלווה לכך גם מצב של נחירות.

דרכי טיפול בדום נשימה בשינה

ישנן דרכים שונות לטיפול במצבי דום נשימה. התערבויות כירורגיות, תערבויות רפואיות סביב בלוטות, שקדים מובלטים וכדומה. שימוש במכשירים נשימה שונים ומכשירי התקן לילה ללסת.

מכון לילה רגוע, מתמחה בהתקנים דנטליים מחומר אקרילי, ה”מתלבשים” על הלסת ושומרים על דרכי האוויר פנויים. ההתקן קל, כמעט ואינו מורגש ומתרגלים אליו במהירות גבוהה והכי חשוב, חוסך התערבויות כירורגיות שלעיתים יכולות להיות בעלות סיכון.

הידעתם!

נחירות בטונים משתנים במהלך הלילה מצביעות על רמת קושי ובעיה גדולה ומסוכנת יותר מאשר רעש נחירות קבוע ולא משתנה

מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

עוד מהתחום