דום נשימה חסימתי?

מהו דום נשימה חסימתי?

תסמונת דום נשימה בשינה היא תופעה שמתרחשת בזמן שיש צניחה של בסיס קירות החך בפה. הלשון והלוע נסוגים לאחור, לכיוון מערכת הנשימה וכך למעשה נוצרת חסימה של מעבר האוויר לריאות. בזמן שנחסם נתיב האוויר, הגוף עוצר נשימתו לכמה שניות, רמת החמצן בדם יורדת ומופעל לחץ רב על כל המערכת, כיוון שהגוף עסוק במאמץ עילאי להשיב ולספק לעצמו חמצן. המוח בזמן הזה משדר מיד פקודה של התעוררות, כדי לשחרר את חסימת האוויר – כל זה עשוי לחזור על עצמו כמה וכמה פעמים לאורך שישים דקות בלבד.

כיצד משפיע דום נשימה על הגוף?

אדם שסובל מדום נשימה מדי לילה ינחר לאורך כל הלילה נחירות עזות במיוחד. לאורך כל השינה שלו הוא יחווה תחושות מחנק ולחץ רב על כל מערכת הלב והנשימה. לחץ הדם שלו יעלה והדופק יאיץ. האדם שנוחר יקום מספר פעמים משנתו לשניות מעטות וכך תיהרס השינה הרציפה שלו. במקום שהשינה תהפוך לזמן מרגוע, זמן שמטרתו למלא מצברים, השינה הופכת מדי לילה לשדה קרב של לחימה באספקת אוויר לריאות. למחרת בבוקר יקום אותו אדם עייף ומתוסכל ולא יבין למעשה – מדוע. הוא לא מודע לכל אותן יקיצות ולא ער לכל אותן נחירות צורמות ולתופעה שפקדה אותו – דום נשימה חסימתי.

מה הסכנות בדום נשימה חסימתי?

אדם שסובל מהתופעה לרוב לא יהיה מודע לכך, אלא אם כן האדם שישן בסמוך אליו מספר לו על כך. אדם שנוחר וחווה הפסקות נשימה גורם לרעש צורם ועשוי להעיר את בן או בת הזוג שישנים לצדו. כל אדם שסובל מנחירות רבות ודום נשימה מדי לילה עלול לסבול גם מתופעות קשות בבוקר שאחרי, הוא יחוש עייפות פיזית ומנטלית, חוסר ריכוז, עצבנות יתרה ופגיעה קשה בזיכרון. בנוסף, הוא יסכן את עצמו בנהיגה על הכביש, שכן הוא עלול להירדם בפתאומיות. הוא עלול לפתח מחלות לב, לקבל שבץ מוחי ועוד תחלואות קשות שבאות בעקבות אי הספקת חמצן ועייפות כרונית של הגוף.

אילו פתרונות יש לתסמונת דום נשימה?

ישנם מספר פתרונות שעשויים לסייע לפתרון תופעת תסמונת דום נשימה בשינה כמו, הליך כירורגי באמצעות לייזר, ניתוחי לוע או ניתוח שקדים שמטרתם להרחיב את מעברי הנשימה, יש גם מסכת אוויר ומדחס אוויר בהם יכול להסתייע המטופל במהלך הלילה. כמו כן, אנשים רבים שסובלים מדום נשימה חסימתי מתבקשים לרדת במשקל, להפסיק לעשן או להימנע משתיית אלכוהול שעות ספורות לפני השינה. אולם אחד הפתרונות האידיאלים שיש היום לתופעה זו הנו – סד לילה. סד לילה הוא התקן דנטלי אותו מרכיבים על אחת הלסתות בזמן השינה ומטרתו להשאיר נתיב אוויר פתוח כל זמן שהאדם ישן.

הצלחתו של הסד הדנטלי

הסד הדנטלי מזכיר מעט את הפלטה ליישור שיניים, הוא עשוי מפלסטיק קשיח והוא מיוצר על ידי רופא השיניים בהתאמה מרבית לכל מטופל. בדרך כלל ההסתגלות להתקן הדנטלי תהייה מידית ובעלת אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. אנשים שסבלו עד כה מנחירות ודום נשימה חסימתי, מדווחים על שינה רציפה באמצעות הסד, כבר מהלילה הראשון. לשיטת הטיפול באמצעות ההתקן דנטלי יש מנעד של יתרונות: ההתקן נמצא כולו בתוך הפה ואינו מפריע לאדם בשנתו, ניתן לנייד אותו (מתאים לכל מי שמרבה לישון בחוץ). הטיפול אינו פולשני ולא מזיק ללסת או לשיניים ובעיקר מאפשר שינה רציפה ואיכותית.