דום נשימה בשינה | פתרונות מומלצים

5% מהאוכלוסייה סובלים מתסמונת דום נשימה בשינה, מאפייני התופעה הם הפסקות נשימה חוזרות ונשנות במהלך הלילה. הפרעה זו עלולה לגרום לתופעות משמעותיות בבוקר שאחרי לרבות קשיים בריכוז, עייפות כרונית ואפילו דכדוך עמוק. אז מה גורם לכך ומה הם דרכי הטיפול? כל התשובות במאמר.

הסכנות בתופעת דום נשימה

דום נשימה במהלך השינה הינה הפרעה שיש בה סיכון רב לתחלואות שונות כמו סיכון ללחץ דם גבוה, בעיות לב ואף סיכון בשבץ מוחי. התופעה מתאפיינת בעיקר בשל נחירות ליליות חזקות שגורמות ליקיצות רבות ולאחר מכן תחושת עייפות מתמשכת שמתלווה לכל אורך היום ומשפיעה על כל פעולה שלנו והתקשרות עם הסביבה.

התסמינים המעידים על דום נשימה בשינה

דום נשימה בזמן שינה יבוא לידי ביטוי לרוב על ידי נחירות קולניות ביותר שהן עדות לחסימה של מעברי האוויר, תחושת מחנק, התעוררת פתאומית שמלווה בנשימות מהירות, תחושת יובש וכאב גרון לאחר ההשכמה, כאבי ראש, וקושי בתפקוד היומי דכדוך, עצבנות ואפילו ירידה בחשק המיני.

מה הן דרכי הטיפול?

בשביל לטפל נכון בבעיה ולזהות את הגורם המדויק לבעיה בלילה, רצוי לבצע מספר שינויים בהרגלי החיים כמו הפחתה במשקל, הפסקת עישון בקרב מעשנים, הפסקת שתיית אלכוהול בסמוך לשינה ועוד. אלה עשויים להיטיב עם מקרה של דום נשימה תוך כדי השינה. במקרים חמורים עד כה המלצת הרופאים היא הליך כירורגי על ידי לייזר או טיפול באמצעות מסכה ומדחס ועוד. אולם כיום יש מענה חדשני ביותר, הנחשב לדרך טיפול אידיאלית ומוצלחת ביותר – מכשיר שאינו מרעיש ונוח, שניתן לקחת אותו לכל מקום בו תחפצו והא בעיקר משיג את התוצאות הטובות ביותר בלי שום התערבות כירורגית. מדובר בהתקן דנטלי שאותו מתקינים על הלסת של המטופל והוא מסייע ליצור נתיב אוויר איכותי במהלך הלילה ומונע נחירות ואת התופעה המדאיגה, התקן זה מכונה – סד לילה.

טיפול חדשני בדום נשימה בשינה – התקן דנטלי
התקן דנטלי הוא פתרון לדום נשימה ששווה להתעכב עליו ביחס להתמודדות עם התופעה. ההתקן מותאם למטופלים רק לאחר תהליך מעקב שמאפשר לקבל תוצאה אישית אופטימלית. שנית, ההתקן מבוסס על שלד מתכת עדין שאינו מורגש בפה והוא מתאים גם לאנשים הסובלים מרפלקס הקאה. מעבר לכך, ההתקן אסתטי ובלתי נראה מבחוץ, הוא שומר על חופש במפרקי הלסת והוא בנוי לעמוד בלחצים המופעלים על הפה בזמן השינה.

מבנה של סד לילה
סד לילה הוא התקן דנטלי עשוי מפלסטיק קשיח (אקריל) ואותם מתקינים באחת הלסתות. יש היום סדים דנטליים מסוגים רבים המיועדים לטיפול בדום נשימה ונחירות, אולם כולם יפעלו לאותה מטרה – הזזת הלסת קדימה וקידום בסיס הלשון, מה שיוצר הרחבה של דרכי האוויר באזור בסיס הלשון והלוע, הקלה על נתיב האוויר, הפסקה של הנחירות וירידה בתופעת דום נשימה. התקן דנטלי בנוי באופן שהוא מותאם לכל מטופל בצורה אישית בהתאם לתנאים של הלסת שלו. ההתקן בנוי משתי פלטות המחוברות באמצעות מנגנון המסייע להן להניע בצורה הדרגתית את הלסת התחתונה למקום הרצוי בזמן השינה. הכנסת והוצאת סד הלילה מהפה תהייה פשוטה ביותר והיא אורכת מספר שניות.

טיפולים אלטרנטיביים נוספים:

  • שינוי באורח החיים – מצבים קלים יחסית של דום נשימה ניתנים לפתרון על ידי שינוי באורח החיים. ראשית, שווה לנסות להחליף תפריט תזונתי ולרדת במשקל. מחקרים מראים שמשקל גוף תקין מפחית משמעותית את הסיכוי לסבול מהתופעה. במידה וזה לא עוזר או רוצים להגדיל את הסיכוי לראות תוצאות, אפשר לנסות לאמץ שינוי בתנוחת השינה.
  • ניתוח – רופא אף אוזן גרון הוא הגורם המקצועי שאליו פונים על רקע תופעות חוזרות ונשנות של דום נשימה במהלך השינה. במקרים אלו כדאי להתייעץ עם הרופא ולשקול ניתוח כירורגי והתערבות חיצונית.
  • התקנים אוראליים נוספים – כיום יש סוגים שונים של התקנים כאלה וניתן להשוות ביניהם על פי חומרת הבעיה שאיתה מתמודדים.

הגורמים לדום נשימה

אחת הדרכים לבחור בין שיטות הטיפול השונות קשורה לגורמי הסיכון. בגלל שיש גורמי סיכון שונים המשפיעים גם על חומרת ההפרעה וגם על התדירות שלה, כדאי להכיר את ההבדלים ביניהם.

  • באופן כללי, גורמי הסיכון שחוזרים על עצמם ביחס לתופעות של דום נשימה הם:
  • השמנת יתר
  • סוכרת
  • שקיעת שומן בקירות הלוע ולחץ חיצוני על רקמות השומן בצוואר
  • שקדים מוגדלים
  • חסימות בדרכי האוויר באף ומבנה לסת תחתונה ועמידתה ביחס ללסת העליונה
  • דום נשימה נגרם גם כאשר בסיס הלשון חוסם את דרכי האוויר העליונות

איך ליקוי בשינה מקשה על התפקוד?

כידוע, שינה רציפה ואיכותית היא מהותית לבריאותנו. לאדם מבוגר נחוצות שבע עד שמונה שעות שינה בלילה. בזמן שהוא חווה הפסקות נשימה הוא עובר משלב השינה העמוקה לשינה שהיא שטחית ורדודה, לרוב כדי להחזיר לעצמו את הנשימה התקינה. הפסקות של שינה עמוקה מקצרים את איכות השינה וזה יכול ליצור עייפות בלתי מוסברת במהלך היום, שכן האדם אינו מודע לכך שהתעורר במהלך הלילה והשינה שלו לא הייתה רציפה. העייפות המתעצמת אצל כל אדם שסובל מדום נשימה גורמת להרבה פגיעות, תחלואה ותאונות דרכים, לכן כיום ההערכה שתופעה זו כרוכה בתחלואה ובתמותה רבה.

מכון לילה רגוע יעזור לך בטיפול בדום נשימה
פניה אל לילה רגוע תעזור לך להכיר טוב יותר את ההשלכות ואת הפתרונות סביב הנושא הרגיש. אנו מבינים את ההשפעה של תופעות כאלה על איכות החיים שלך, לכן ממליצים להשאיר פרטים באתר כדי להתייעץ עוד היום.